Měření termokamerou a analýza staveb

TZB-info

Řešení problematiky povrchové kondenzace vodní páry

Datum: 7.6.2010  |  Autor: doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., Stavební fakulta VŠB TU Ostrava  | Recenzent: doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda, Fakulta stavební ČVUT Praha, Ing. Roman Šubrt

Příspěvek pojednává o problematice nežádoucí kondenzace vodní páry na vnitřním povrchu stavebních konstrukcí. V příspěvku jsou analyzovány stavebně fyzikální příčiny povrchové kondenzace vodní páry. Dále je zde pojednáno o možnostech technických opatření vedoucích k eliminaci uvedeného negativního jevu.

1. Úvod

Jedním z požadavků na stavby, které jsou formulovány v § 10 Vyhlášky č. 268/2009 Sb. [9] a jejichž účelem je ochrana zdraví, zdravých životních podmínek a životního prostředí, je také požadavek týkající se vlhkosti na povrchu stavebních konstrukcí v interiérech budov. Uvedeným ustanovením je dáno, že vlhkost povrchu stavebních konstrukcí, jejíž původ může být i jiný, než je kondenzace vodní páry (např. vzlínání vody v konstrukcích situovaných v kontaktu s podložím, zatékání srážkové vody apod.) nesmí ohrožovat také zdraví či zdravé podmínky uživatelů budov. S ohledem na velký rozsah problému je v rámci tohoto příspěvku pojednáno pouze o problematice povrchové kondenzace vodní páry na vnitřním povrchu stavebních konstrukcí.Celý článek zde .

Komplexní systém ULTRA THERM šetří Vaše peníze

Datum: 13.10.2010  |  Organizace: Betonové stavby - Group s.r.o. Klatovy  |  Firemní článek
Použitím zdiva firmy BETONOVÉ STAVBY-GROUP s.r.o. a zateplovacího sytému firmy MAXIT franken maxit gruppe dosáhneme výborné izolační schopnosti zdiva a zároveň akumulace tepla. Systém ULTRA THERM lze zařadit do kategorie B - Energeticky úsporný až Nízkoenergetický dům.Více : zde

Změna ČSN 73 0540-2 z pohledu vzduchotěsnosti

Datum: 6.12.2010  |  Autor: Ing. Viktor Zwiener, Ph.D.  |  Organizace: DEKPROJEKT s.r.o.  | Recenzent: Ing. Tomáš Kupsa

V současné době se připravuje změna požadavkové tepelnětechnické normy ČSN 73 0540-2 [2]. Budeme se věnovat části kapitoly 7 zabývající se průvzdušností obálky budovy a těsnosti spár, kde se zřejmě dle dosavadního průběhu tvorby revize normy, provedou na rozdíl od jiných kapitol změny pouze "kosmetické". Domníváme se, že hodnota intenzity výměny vzduchu n50 pro objekty s přirozeným větráním by se měla nejenom z doporučení změnit na požadavek, ale také snížit nejméně na v zahraničí obvyklou hodnotu n50,N ? 3,0 h-1.

V současné době se připravuje změna požadavkové tepelnětechnické normy ČSN 73 0540-2 [2]. Norma s navrženými změnami ještě není v době tvorby tohoto článku ve fázi veřejného projednání, proto se v tomto článku nechceme podrobně vyjadřovat k připravovaným změnám. Na toto téma se zaměříme v některém z budoucích článků. Chceme se však věnovat části kapitoly 7 zabývající se průvzdušností obálky budovy a těsnosti spár, kde se zřejmě dle dosavadního průběhu tvorby revize normy, provedou na rozdíl od jiných kapitol změny pouze "kosmetické". Celý článek zde .

Vzduchotěsnost dřevostaveb v souvislostech

Datum: 6.9.2010  |  Autor: Ing. Jiří Skřipský, DiS., Ing. Viktor Zwiener, Ph.D  |  Zdroj: časopis DEKTIME  |  Recenzent: Ing. Luboš Káně

Na diagnostickém pracovišti Atelieru DEK jsme za poslední čtyři roky provedli měření těsnosti Blower-Door test na více než 150 objektech. Sledovali jsme souvislosti mezi naměřenou hodnotou intenzity výměny vzduchu (n50) stanovenou metodou Blower-Door test a konstrukčními aspekty. Cílem bylo zhodnotit potenciál jednotlivých konstrukčních principů pro dosažení požadované vzduchotěsnosti. Dále bylo naším záměrem určit u jednotlivých konstrukčních principů charakteristické netěsnosti, které se u nich často opakují. V příspěvku uvádíme závěry naší analýzy.

1. Úvod

Na diagnostickém pracovišti Atelieru DEK jsme za poslední čtyři roky provedli měření těsnosti Blower-Door test na více než 150 objektech. Z celkového počtu měřených objektů byly zhruba dvě třetiny rodinné domy a z nich více než 60 bylo postaveno technologií na bázi dřeva. Byly měřeny stavby montované z celostěnových panelů i systémem tzv. letmé montáže, jedno i dvoupodlažní, stavby s provětrávanou fasádou i opatřené kontaktním zateplovacím systémem.

Sledovali jsme souvislosti mezi naměřenou hodnotou intenzity výměny vzduchu (n50) stanovenou metodou Blower-Door test a konstrukčními aspekty. Cílem bylo zhodnotit potenciál jednotlivých konstrukčních principů pro dosažení požadované vzduchotěsnosti. Dále bylo naším záměrem určit u jednotlivých konstrukčních principů charakteristické netěsnosti, které se u nich často opakují.

V příspěvku uvádíme závěry naší analýzy.Celý článek zde .

Zateplování panelových domů - technologické limity

Datum: 27.9.2010  |  Autor: Lucie Šancová, František Macholda, Jan Antonín, Petr Vogel, Petr Kotek, Gabriela Krajcarová, Hana Gattermayerová  |  Recenzent: Doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda
Tepelnětechnické vlastnosti obvodových konstrukcí významně ovlivňují energetickou náročnost panelových domů. V současné praxi často dochází k podceňování dimenzování zateplovacích systémů. Článek se zabývá návrhem optimální tloušťky tepelné izolace z hlediska ekonomiky a energetické náročnosti.Celý článek : zde .

Okna - vlastnosti a posuzování shody

Datum: 26.3.2007  |  Autor: Ing. Iveta Jiroutová  | 

Následující článek autorky shrnuje základní požadavky na okna dle současně platné legislativy. Poukazuje např. na přechodné období dvojí možnosti posuzování shody oken a dveří bez požární odolnosti a upozorňuje na povinnost označení shody CE od 1. 2. 2009.

1. ÚVOD

Okna jsou poměrně komplikovanou stavební konstrukcí. Jsou součástí obvodové konstrukce, avšak kromě požadavků kladených na takové konstrukce musejí zajišťovat ještě dvě další

funkce:

  • Zajištění osvětlení - průhledná konstrukce,
  • zajištění větrání - otevíravá konstrukce

Obě tyto funkce jsou jednou ze základních hygienických požadavků pro pobytové místnosti. Současně s tím musejí okna splňovat

požadavky na:

  1. úsporu energie a ochranu tepla
  2. ochranu proti hluku
  3. hygienické požadavky
  4. bezpečnost při užívání
  5. mechanickou odolnost
  6. (požární bezpečnost)

Celý článek naleznete zde .

Ušetřeme za vytápění

Porovnání nákladů na vytápění podle druhu paliva

Znáte-li spotřebu tepla vašeho domu nebo bytu, zadejte ji přímo (z projektu, z výpočtu tepel. ztrát apod).
Neznáte-li ji, musíte znát alespoň množství spotřebovaného paliva za rok a druh spalovacího zařízení.

Spočítejte a porovnejte zde                           TZB-info: vytápění, vzduchotechnika, instalace, úspory energie                     

TZB-info - www.tzb-info.cz
Internetový portál pro stavebnictví, úspory energií a technická zařízení budov. Denně aktuální informace z oborů stavba budov, vytápění, větrání, klimatizace, voda, kanalizace, obnovitelná energie, výtahy. Oborová databáze firem a výrobků, právní předpisy, normy, technické tabulky a výpočty, diskuzní fórum.                                                                                                                         

 

 

 

 

Termokamera ve stavebnictví

Infračervená termografie ve stavebnictví

Datum: 7.9.2009  |  Autor: Ing. Marcela POČINKOVÁ, Ph.D., Ing. Olga RUBINOVÁ, Ph.D.  |  Firemní článek

Termografické měření a následná diagnostikaje metodou pro bezkontaktní a poměrně rychlý průzkum objektů z hlediska tepelné techniky. Termovizní snímky znázorňují složitá teplotní pole s volitelnou stupnicí barev, takže jsou i pro laika velmi názorné. Posouzení a rozbor rozložení teplot umožní identifikaci míst se zvýšenými tepelnými toky. Termokamera je dnes ve stavebnictví žádaným pomocníkem především v oblasti postižení vad a poruch s vazbou na úniky tepla. Lokalizace prvků systémů patřících do technických zařízení budov (TZB), sledování vybraných provozních stavů zařízení, odhalování vad či poruch soustav v budovách jsou další z možných oblastí širšího uplatnění.Více zde .

 

 

Revize evropské směrnice 2002/91/ES o energetické náročnosti budov

Datum: 30.8.2010  |  Autor: prof. Ing. Karel Kabele, CSc.  |  Recenzent: Ing. Jiří Šála, CSc.

V roce 2010 bylo vydáno přepracované znění směrnice pod označením 2010/31/EU, ve kterém jsou jednak úpravy původní směrnice, jednak jsou definovány nové administrativní nástroje ke snížení energetické náročnosti budov - mimo jiné se zavádí pojem "budova s téměř nulovou spotřebou energie".

Dobrých soudních znalců je opravdu málo

28.8.2010 | Vlastimil Růžička, redakce  

Nároky na soudní znalce v oboru stavebnictví se zvyšují, legislativa houstne, a přestože se materiály a technologie neustále vylepšují, na kvalitě předávaných staveb to není patrné. V rozhovoru jsme oslovili inženýra Marka Novotného, soudního znalce v oboru stavební izolace a stavební fyzika.

26.7.2010 | doc. Ing. Vladimír Jelínek, CSc.  
Prostupem tepla stanovujeme tepelnou ztrátu pro návrh teplosměnné plochy, která kryje tepelnou ztrátu. Tepelnou ztrátou však stanovíme pouze ztrátu prostupem tepla z místnosti do venkovního prostředí nebo do sousedních místností, kde je nižší teplota.

Připravované změny v oblasti stavebního práva

Datum: 13.7.2010  |  Organizace: JUDr. Václava Koukalová, Česká společnost pro stavební právo

V rámci odborných stavebních seminářů jsme navštívili akci s názvem Stavební zákon č. 183/2006 Sb. - příklady z praxe, novely a připravované změny a s laskavýmn svolením JUDr. Václavy Koukalové, členky představenstva České společnosti pro stavební právo. Text je souhrnenem důležitých prováděcích vyhlášek a vysvětlením frekventovaných pojmů v oblasti stavebního práva.

 

Kontakt

Ing.Peterková Helena

pet.helena@seznam.cz

696 13 Šardice 441

606 873 777

Vyhledávání

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode